post

 

 سونی یک تیزر تریلر بازی جدیدی با عنوان .P.t به نمایش گذاشت (منظور از این اسم یعنی دمو قابل بازی (Playable Teaser)) که به نظر خیلی ترسناک می آید و این رو هم باید بگم که آقای کوجیما (Hideo Kojima) با Guillermo del Toro همکاری داشته تا نسخه ی جدید از Silent Hills را بسازند.

بیانه ی کوجیما در مورد این بازی اینگونه بود که برای او مهم نیست این بازی چقدر فروش داشته باشد چون که بازی در حدی ترسناک است که شاید کمتر کسی جرات داشته باشد این بازی را بخرد و بازی کند،اگر یک فیلم ترسناک بود شما می توانستید در قسمت ترسناکش کمی فیلم را جلو ببرید یا چشم و گوش خود را بگیرید تا اون قسمت رد شه ولی بازی چی؟ می خوای چکار کنی؟چاره ای جر بازی نکردن و بیخیالش شدن نداری.

کوجیما این چنین گفت که : بازی جدید سایلنت هیلز شما ر ا در حد مرگ میترساند.

اگر پیش خودت میگی من که نمیترسم بذار بازی بیاد تا تهشم بازی میکنم اگر اینجور فکری داری فقط این فیلم ۱۵ دقیقه ای رو نگاه کن تا ببینم بازم همین حرفو میزنی.

این ویدیو در GamesCom پخش نشد ولی این ویدیو Walkthrough از دمو بازی میباشد که توسط یکی از افراد متفرقه به اشتراک گذاشته شده است.

سایلنت هیل 4

 

۷۲۰p – 154.6 Mb

۳۶۰p – 44.9 Mb

۱۴۴p – 9.7 Mb

 

 

« تپه خاموش » عنوان یک بازی کامپیوتری ترسناک بسیار محبوب است که دارای تمی روانشناسانه است. داستانهایی که در بازی « تپه خاموش » روایت می شد،1 چنان دارای پرداخت قدرتمندی بودند که از همان ابتدا تمامی طرفدرانش منتظر عرضه یک فیلم سینمایی براساس آن بودند که این اتفاق نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به وقوع پیوست. اولین قسمت از فیلم « تپه خاموش » در سال ۲۰۰۶ ساخته و اکران شد و علی رغم کم کاری های آشکاری که در آن به چشم می خورد، توانست رضایت نسبی سینمایی ها و البته طرفداران دنیای بازی را به همراه داشته باشد. حال پس از ۶ سال، قسمت دوم « تپه خاموش » با عنوان « مکاشفات» به اکران عمومی درامده که وقایع قسمت سوم از بازی « تپه خاموش » را روایت می کند.

هدر میسن ( آدلاید کلمنس ) نوجوانی ۱۷ ساله است که به همراه پدرش هری ( شان بین ) دائم در حال فرار از گذشته ترسناکی هستند که او خودِ هدر هیچ اطلاعی از آن ندارد. هری به این مسئله آگاه است که آن گروه مذهبی انحرافی در شهر « تپه خاموش » با تمام قوا به دنبال بازپس گیری فرزند خوانده خودشان ( یعنی هدر ) هستند تا او را بار دیگر وارد شهر سایلت هیل ( تپه خاموش ) کنند و یک کابوس وحشتناک را برای وی رقم بزنند، به همین جهت هری بی آنکه بخواد هدر را به درستی از جزییات این مسئله آگاه کند، دائما در حال فرار به مقاصد گوناگون است تا بتواند از « تپه خاموش » دور باشد اما در نهایت همانطور که انتظار می رفت، وی توسط اعضای گروه دزدیده می شود و هدر هم با مشاهده یک نوشته که در آن به او اعلام شده به « تپه خاموش » بازگردد، تصمیم میگیرد برای یافتن پدرش و همچنین آگاهی از حقایق زندگی خودش که پدر همواره از او مخفی می کرده، به شهر « تپه خاموش » برود. اما در این شهر چیزی به جز کابوس های شبانه و هیولاهای ترسناکی که مستقیماً به ترس های همیشگی هدر ارتباط دارند، به چشم نمی خورد و….

می توان شماره سوم از بازی « تپه خاموش » را بهترین قسمت از این سری از بازی ها دانست. در « تپه خاموش ۳ » فضاسازی به شدت ترسناک تر و جزییات و کیفت داستان نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده بودند.2 ( طرفدران دنیای بازی به خوبی به یاد دارند که گرافیک این نسخه کماکان بهترین در میان سری « تپه خاموش » است ). سازندگان نیز با اشراف به این مسئله و البته فاصله زمانی زیادی که بین ارائه دو نسخه سینمایی رخ داد، تصمیم گرفتند تا برای ساخت دنباله قسمت اول به سراغ بهترین قسمت از بازیهای « تپه خاموش » بروند و از آن برای ساخت قسمت دوم الهام بگیرند.

« تپه خاموش : مکاشفات» احتمالاً طرفداران بازی و فیلم را به دو دسته موافق و مخالف تقسیم خواهد کرد. دسته موافقان را احتمالاً طرفداران بازی تشکیل خواهند داد چراکه « مکاشفات» بیشتر از هر زمان دیگری الهام گرفته از بازی کامپیوتری مذکور است. تقریباً تمام شخصیت ها و اتفاقات قسمت سوم بازی « تپه خاموش » در « مکاشفات» به تصویر کشیده شده اند و این می تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که عاشقانه این قسمت را دوست داشتند و حالا با تماشای آن می توانند یک تجربه جذاب و خاطره نگیز را داشته باشند. البته تفاوت های جزئی هم میان نسخه سینمایی و بازی به چشم می خورد، یکی از این تغییرات مربوط به شخصیت هری می باشد که در نسخه سینمایی ربوده می شود و به دست فرقه مذهبی انحرافی می افتد اما در بازی به خاطر داریم که پس از یک کابوس ترسناک، هدر، پدرش را کشته شده می یابد و سپس برای کشف حقیقت به « تپه خاموش » قدم می گذارد. این موارد اختلافات جزیی ضربه آشکاری به فیلمنامه وارد نکرده اند و طرفداران بازی بابت آن رنجیده خاطر نخواهند شد.

اما برای کسانی که اطلاعی از بازی « تپه خاموش » و کلاً ماجرای این شهر مخوف ندارند، « مکاشفات» شاید یک تجربه بسیار بد و گنگ برایشان به حساب آید. اگر بخواهم خودم را جای افرادی قرار دهم که تنها به دلیل مشاهده یک فیلم ترسناک خوش ساخت به دیدن « مکاشفات» رفته اند، باید عرض کنم « مکاشفات» از لحاظ فیلمنامه به شدت آشفته و ویران است و بسیار مشکل هست که بتوان توازن نسبی در جزییات فیلمنامه و رفتار شخصیت ها یافت. « مکاشفات» با یک مقدمه چینی مناسب و حساب شده تماشاگر را کنجکاو می کند تا درباره شهر وحشتناک « تپه خاموش » بیشتر بداند و در واقع وی را مجاب کند تا داستان را تا به انتها دنبال کند. اما درست در زمانی که هدر پا به « تپه خاموش » 3می گذارد، آشفتگی فیلمنامه و دستپاچگی کارگردان خودش را نشان می دهد.

مایکل جی بست ( کارگردان این فیلم ) تلاش کرده با تمام قوا ،هر دو طرفداران فیلم و بازی را راضی نگه دارد که البته روش مورد استفاده او سبب گنگ شدن هرچه بیشتر داستان برای سینما دوستان شده است. وی با عدم بررسی برخی از موضوعات فیلم و ارجاع دادن آن به دنیای بازی، علناً تماشاگر سینما را به حدی گیج می کند که با توضیحات مختصر دقایق بعد هم نمی توان دردی از مخاطب دوا کرد. هدر در « مکاشفات» بدون اینکه از مسیر مستقیم منحرف شود، دائم در حال رفتن از نقطه A به نقطه B می باشد! شاید این روند برای گیمرها بسیار جذاب و آشنا باشد اما مشکل اینجاست که ما در حال تماشای فیلم « تپه خاموش » هستیم و قرار هست یک داستان قابل قبول با پیچیدگی های منطقی و روابط درست شخصیت ها را مشاهده کنیم، نه اینکه یک دموی واقعی از بازی « تپه خاموش ۳ » را شاهد باشیم!

به تمامی اینها باید بعضی از شخصیت های اضافه داستان نظیر وینسنت ( دوست پسرِ هدر که معلوم نیست از کجا سر و کله اش در فیلم پیدا شده ! ) هم اضافه کنم که فلسفه وجودش در فیلم ظاهراً افزایش بارِ احساسی و شکل گیری رابطه رمانتیک میان او و هدر بوده است، اما متاسفانه این حضور ضعیف و بی روح است و فقط به سقوط هرچه بیشتر فیلمنامه کمک کرده. فکر می کنم بیشتری جایی که وینسنت در آن کاربرد خودش را نشان می دهد، لحظه ای است که میان کلی جلوه های ویژه ( CG ) غوطه ور می شود و ما را به هیجان وا می دارد! 

جلوه های ویژه در « تپه خاموش »4 عالی نیست اما قابل قبول است. در « مکاشفات» ما شاهد کلی CG ریز و درشت هستیم که متاسفانه کیفیت آنها در لحظاتی پایین و تاسف برانگیز است؛ البته باید اضافه کنم که جلوه های وِیژه « مکاشفه » تا زمانی که همه چی از دور در حال مشاهده هست مشکلی ندارد اما به محض اینکه کارگردان این CG ها را به نزدیکی شخصیت ها سوق می دهد، کیفیت پایین آنها کاملاً قابل لمس است. در عوض اما جلوه های صوتی بسیار عالی هستند و به خوبی حس ترس را در تماشاگر زنده می کنند. علاوه بر اینها باید به موسیقی گوش نواز آقای « آکیرا یامائوکا » هم اشاره کنم که از دنیای بازی به نسخه سینمایی آورده شده است و شنیدنش بسیار لذت بخش و خاطره انگیز می باشد.

در مورد بازیگران « مکاشفات» می توانم بگویم که آنها راضی کننده نیستند و به نظر می رسد که هیچکدام از آنها بر سر جای خودش قرار ندارد! سرکار خانم آدلاید کلمنس که شباهت بسیار زیاد و عجیب و غریبی هم به میشل ویلیامز مشهور دارد، در نقش هدر راضی کننده ظاهر نشده است. این خانم چهره مهربانی دارد اما وقتی که کسی در شهر « تپه خاموش » باشد و آن اتفاقات وحشتناک را تجربه کند، باید بتوان در صورتش تغییر حالت و ترس را مشاهده کرد که متاسفانه این موضوع در صورت خانم کلمنس به چشم نمی خورد. دیگر بازیگران شناخته شده تر فیلم که حضور کوتاه تری را در این قسمت تجربه کرده اند نیز مشکل عدم پرداخت مناسب ( همان ارجاع به بازی! ) به چشم می خورد. من واقعاً نمی دانم انتخاب چه کسی بوده که کری آن ماس را در نقش این فرد شیطان صفت ( با گرایش به نژاد اِلف ! ) قرار دهد !

در نهایت باید بگویم که « تپه خاموش : مکاشفات» فیلمی ضعیف از لحاظ سینمایی و فیلمی متوسط از نظر گیمرها خواهد بود که شاید حتی بتواند تعداد زیادی از آنها را راضی کند. « مکاشفات» فیلمنامه خوبی ندارد و اتفاقاتی که اینبار در « تپه خاموش » رخ می دهد به شدت گنگ و نا آشنا برای آن دسته از مخاطبین سینماست که هرگز در عمرشان بازی « تپه خاموش » را انجام نداده اند. « مکاشفات» لحظات هیجان انگیز بسیاری دارد ( نظیر نبرد نهایی با آن غول بی شاخ و دم و البته کاملاً آشنا برای گیمرهای عزیز! ) که می تواند دقایق شما را پر کند، ولی اگر می خواهید از این فیلم لذت ببرید به نظرم بهتر است که از طرح پرسش های فراوانی که مطمئناً در ذهن شما بوجود خواهند آمد، بپرهیزید و تنها نظاره گر تیره و تار شدن دنیا در جلوی چشمان هدر و پرستارهای بی چهره ایی باشید که شناسنامه این شهر به شدت مخوف هستند.

– See more at: http://moviemag.ir/cinema/movie-reviews/world/4815-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D9%81%D9%87-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-(-Silent-Hill-Revelation-3D-)#sthash.RwxCWgxy.dpuf

« تپه خاموش » عنوان یک بازی کامپیوتری ترسناک بسیار محبوب است که دارای تمی روانشناسانه است. داستانهایی که در بازی « تپه خاموش » روایت می شد،1 چنان دارای پرداخت قدرتمندی بودند که از همان ابتدا تمامی طرفدرانش منتظر عرضه یک فیلم سینمایی براساس آن بودند که این اتفاق نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به وقوع پیوست. اولین قسمت از فیلم « تپه خاموش » در سال ۲۰۰۶ ساخته و اکران شد و علی رغم کم کاری های آشکاری که در آن به چشم می خورد، توانست رضایت نسبی سینمایی ها و البته طرفداران دنیای بازی را به همراه داشته باشد. حال پس از ۶ سال، قسمت دوم « تپه خاموش » با عنوان « مکاشفات» به اکران عمومی درامده که وقایع قسمت سوم از بازی « تپه خاموش » را روایت می کند.

هدر میسن ( آدلاید کلمنس ) نوجوانی ۱۷ ساله است که به همراه پدرش هری ( شان بین ) دائم در حال فرار از گذشته ترسناکی هستند که او خودِ هدر هیچ اطلاعی از آن ندارد. هری به این مسئله آگاه است که آن گروه مذهبی انحرافی در شهر « تپه خاموش » با تمام قوا به دنبال بازپس گیری فرزند خوانده خودشان ( یعنی هدر ) هستند تا او را بار دیگر وارد شهر سایلت هیل ( تپه خاموش ) کنند و یک کابوس وحشتناک را برای وی رقم بزنند، به همین جهت هری بی آنکه بخواد هدر را به درستی از جزییات این مسئله آگاه کند، دائما در حال فرار به مقاصد گوناگون است تا بتواند از « تپه خاموش » دور باشد اما در نهایت همانطور که انتظار می رفت، وی توسط اعضای گروه دزدیده می شود و هدر هم با مشاهده یک نوشته که در آن به او اعلام شده به « تپه خاموش » بازگردد، تصمیم میگیرد برای یافتن پدرش و همچنین آگاهی از حقایق زندگی خودش که پدر همواره از او مخفی می کرده، به شهر « تپه خاموش » برود. اما در این شهر چیزی به جز کابوس های شبانه و هیولاهای ترسناکی که مستقیماً به ترس های همیشگی هدر ارتباط دارند، به چشم نمی خورد و….

می توان شماره سوم از بازی « تپه خاموش » را بهترین قسمت از این سری از بازی ها دانست. در « تپه خاموش ۳ » فضاسازی به شدت ترسناک تر و جزییات و کیفت داستان نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده بودند.2 ( طرفدران دنیای بازی به خوبی به یاد دارند که گرافیک این نسخه کماکان بهترین در میان سری « تپه خاموش » است ). سازندگان نیز با اشراف به این مسئله و البته فاصله زمانی زیادی که بین ارائه دو نسخه سینمایی رخ داد، تصمیم گرفتند تا برای ساخت دنباله قسمت اول به سراغ بهترین قسمت از بازیهای « تپه خاموش » بروند و از آن برای ساخت قسمت دوم الهام بگیرند.

« تپه خاموش : مکاشفات» احتمالاً طرفداران بازی و فیلم را به دو دسته موافق و مخالف تقسیم خواهد کرد. دسته موافقان را احتمالاً طرفداران بازی تشکیل خواهند داد چراکه « مکاشفات» بیشتر از هر زمان دیگری الهام گرفته از بازی کامپیوتری مذکور است. تقریباً تمام شخصیت ها و اتفاقات قسمت سوم بازی « تپه خاموش » در « مکاشفات» به تصویر کشیده شده اند و این می تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که عاشقانه این قسمت را دوست داشتند و حالا با تماشای آن می توانند یک تجربه جذاب و خاطره نگیز را داشته باشند. البته تفاوت های جزئی هم میان نسخه سینمایی و بازی به چشم می خورد، یکی از این تغییرات مربوط به شخصیت هری می باشد که در نسخه سینمایی ربوده می شود و به دست فرقه مذهبی انحرافی می افتد اما در بازی به خاطر داریم که پس از یک کابوس ترسناک، هدر، پدرش را کشته شده می یابد و سپس برای کشف حقیقت به « تپه خاموش » قدم می گذارد. این موارد اختلافات جزیی ضربه آشکاری به فیلمنامه وارد نکرده اند و طرفداران بازی بابت آن رنجیده خاطر نخواهند شد.

اما برای کسانی که اطلاعی از بازی « تپه خاموش » و کلاً ماجرای این شهر مخوف ندارند، « مکاشفات» شاید یک تجربه بسیار بد و گنگ برایشان به حساب آید. اگر بخواهم خودم را جای افرادی قرار دهم که تنها به دلیل مشاهده یک فیلم ترسناک خوش ساخت به دیدن « مکاشفات» رفته اند، باید عرض کنم « مکاشفات» از لحاظ فیلمنامه به شدت آشفته و ویران است و بسیار مشکل هست که بتوان توازن نسبی در جزییات فیلمنامه و رفتار شخصیت ها یافت. « مکاشفات» با یک مقدمه چینی مناسب و حساب شده تماشاگر را کنجکاو می کند تا درباره شهر وحشتناک « تپه خاموش » بیشتر بداند و در واقع وی را مجاب کند تا داستان را تا به انتها دنبال کند. اما درست در زمانی که هدر پا به « تپه خاموش » 3می گذارد، آشفتگی فیلمنامه و دستپاچگی کارگردان خودش را نشان می دهد.

مایکل جی بست ( کارگردان این فیلم ) تلاش کرده با تمام قوا ،هر دو طرفداران فیلم و بازی را راضی نگه دارد که البته روش مورد استفاده او سبب گنگ شدن هرچه بیشتر داستان برای سینما دوستان شده است. وی با عدم بررسی برخی از موضوعات فیلم و ارجاع دادن آن به دنیای بازی، علناً تماشاگر سینما را به حدی گیج می کند که با توضیحات مختصر دقایق بعد هم نمی توان دردی از مخاطب دوا کرد. هدر در « مکاشفات» بدون اینکه از مسیر مستقیم منحرف شود، دائم در حال رفتن از نقطه A به نقطه B می باشد! شاید این روند برای گیمرها بسیار جذاب و آشنا باشد اما مشکل اینجاست که ما در حال تماشای فیلم « تپه خاموش » هستیم و قرار هست یک داستان قابل قبول با پیچیدگی های منطقی و روابط درست شخصیت ها را مشاهده کنیم، نه اینکه یک دموی واقعی از بازی « تپه خاموش ۳ » را شاهد باشیم!

به تمامی اینها باید بعضی از شخصیت های اضافه داستان نظیر وینسنت ( دوست پسرِ هدر که معلوم نیست از کجا سر و کله اش در فیلم پیدا شده ! ) هم اضافه کنم که فلسفه وجودش در فیلم ظاهراً افزایش بارِ احساسی و شکل گیری رابطه رمانتیک میان او و هدر بوده است، اما متاسفانه این حضور ضعیف و بی روح است و فقط به سقوط هرچه بیشتر فیلمنامه کمک کرده. فکر می کنم بیشتری جایی که وینسنت در آن کاربرد خودش را نشان می دهد، لحظه ای است که میان کلی جلوه های ویژه ( CG ) غوطه ور می شود و ما را به هیجان وا می دارد! 

جلوه های ویژه در « تپه خاموش »4 عالی نیست اما قابل قبول است. در « مکاشفات» ما شاهد کلی CG ریز و درشت هستیم که متاسفانه کیفیت آنها در لحظاتی پایین و تاسف برانگیز است؛ البته باید اضافه کنم که جلوه های وِیژه « مکاشفه » تا زمانی که همه چی از دور در حال مشاهده هست مشکلی ندارد اما به محض اینکه کارگردان این CG ها را به نزدیکی شخصیت ها سوق می دهد، کیفیت پایین آنها کاملاً قابل لمس است. در عوض اما جلوه های صوتی بسیار عالی هستند و به خوبی حس ترس را در تماشاگر زنده می کنند. علاوه بر اینها باید به موسیقی گوش نواز آقای « آکیرا یامائوکا » هم اشاره کنم که از دنیای بازی به نسخه سینمایی آورده شده است و شنیدنش بسیار لذت بخش و خاطره انگیز می باشد.

در مورد بازیگران « مکاشفات» می توانم بگویم که آنها راضی کننده نیستند و به نظر می رسد که هیچکدام از آنها بر سر جای خودش قرار ندارد! سرکار خانم آدلاید کلمنس که شباهت بسیار زیاد و عجیب و غریبی هم به میشل ویلیامز مشهور دارد، در نقش هدر راضی کننده ظاهر نشده است. این خانم چهره مهربانی دارد اما وقتی که کسی در شهر « تپه خاموش » باشد و آن اتفاقات وحشتناک را تجربه کند، باید بتوان در صورتش تغییر حالت و ترس را مشاهده کرد که متاسفانه این موضوع در صورت خانم کلمنس به چشم نمی خورد. دیگر بازیگران شناخته شده تر فیلم که حضور کوتاه تری را در این قسمت تجربه کرده اند نیز مشکل عدم پرداخت مناسب ( همان ارجاع به بازی! ) به چشم می خورد. من واقعاً نمی دانم انتخاب چه کسی بوده که کری آن ماس را در نقش این فرد شیطان صفت ( با گرایش به نژاد اِلف ! ) قرار دهد !

در نهایت باید بگویم که « تپه خاموش : مکاشفات» فیلمی ضعیف از لحاظ سینمایی و فیلمی متوسط از نظر گیمرها خواهد بود که شاید حتی بتواند تعداد زیادی از آنها را راضی کند. « مکاشفات» فیلمنامه خوبی ندارد و اتفاقاتی که اینبار در « تپه خاموش » رخ می دهد به شدت گنگ و نا آشنا برای آن دسته از مخاطبین سینماست که هرگز در عمرشان بازی « تپه خاموش » را انجام نداده اند. « مکاشفات» لحظات هیجان انگیز بسیاری دارد ( نظیر نبرد نهایی با آن غول بی شاخ و دم و البته کاملاً آشنا برای گیمرهای عزیز! ) که می تواند دقایق شما را پر کند، ولی اگر می خواهید از این فیلم لذت ببرید به نظرم بهتر است که از طرح پرسش های فراوانی که مطمئناً در ذهن شما بوجود خواهند آمد، بپرهیزید و تنها نظاره گر تیره و تار شدن دنیا در جلوی چشمان هدر و پرستارهای بی چهره ایی باشید که شناسنامه این شهر به شدت مخوف هستند.

– See more at: http://moviemag.ir/cinema/movie-reviews/world/4815-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D9%81%D9%87-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-(-Silent-Hill-Revelation-3D-)#sthash.RwxCWgxy.dpuf

 

 

 

 

 

 

 

« تپه خاموش » عنوان یک بازی کامپیوتری ترسناک بسیار محبوب است که دارای تمی روانشناسانه است. داستانهایی که در بازی « تپه خاموش » روایت می شد،1 چنان دارای پرداخت قدرتمندی بودند که از همان ابتدا تمامی طرفدرانش منتظر عرضه یک فیلم سینمایی براساس آن بودند که این اتفاق نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به وقوع پیوست. اولین قسمت از فیلم « تپه خاموش » در سال ۲۰۰۶ ساخته و اکران شد و علی رغم کم کاری های آشکاری که در آن به چشم می خورد، توانست رضایت نسبی سینمایی ها و البته طرفداران دنیای بازی را به همراه داشته باشد. حال پس از ۶ سال، قسمت دوم « تپه خاموش » با عنوان « مکاشفات» به اکران عمومی درامده که وقایع قسمت سوم از بازی « تپه خاموش » را روایت می کند.

هدر میسن ( آدلاید کلمنس ) نوجوانی ۱۷ ساله است که به همراه پدرش هری ( شان بین ) دائم در حال فرار از گذشته ترسناکی هستند که او خودِ هدر هیچ اطلاعی از آن ندارد. هری به این مسئله آگاه است که آن گروه مذهبی انحرافی در شهر « تپه خاموش » با تمام قوا به دنبال بازپس گیری فرزند خوانده خودشان ( یعنی هدر ) هستند تا او را بار دیگر وارد شهر سایلت هیل ( تپه خاموش ) کنند و یک کابوس وحشتناک را برای وی رقم بزنند، به همین جهت هری بی آنکه بخواد هدر را به درستی از جزییات این مسئله آگاه کند، دائما در حال فرار به مقاصد گوناگون است تا بتواند از « تپه خاموش » دور باشد اما در نهایت همانطور که انتظار می رفت، وی توسط اعضای گروه دزدیده می شود و هدر هم با مشاهده یک نوشته که در آن به او اعلام شده به « تپه خاموش » بازگردد، تصمیم میگیرد برای یافتن پدرش و همچنین آگاهی از حقایق زندگی خودش که پدر همواره از او مخفی می کرده، به شهر « تپه خاموش » برود. اما در این شهر چیزی به جز کابوس های شبانه و هیولاهای ترسناکی که مستقیماً به ترس های همیشگی هدر ارتباط دارند، به چشم نمی خورد و….

می توان شماره سوم از بازی « تپه خاموش » را بهترین قسمت از این سری از بازی ها دانست. در « تپه خاموش ۳ » فضاسازی به شدت ترسناک تر و جزییات و کیفت داستان نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده بودند.2 ( طرفدران دنیای بازی به خوبی به یاد دارند که گرافیک این نسخه کماکان بهترین در میان سری « تپه خاموش » است ). سازندگان نیز با اشراف به این مسئله و البته فاصله زمانی زیادی که بین ارائه دو نسخه سینمایی رخ داد، تصمیم گرفتند تا برای ساخت دنباله قسمت اول به سراغ بهترین قسمت از بازیهای « تپه خاموش » بروند و از آن برای ساخت قسمت دوم الهام بگیرند.

« تپه خاموش : مکاشفات» احتمالاً طرفداران بازی و فیلم را به دو دسته موافق و مخالف تقسیم خواهد کرد. دسته موافقان را احتمالاً طرفداران بازی تشکیل خواهند داد چراکه « مکاشفات» بیشتر از هر زمان دیگری الهام گرفته از بازی کامپیوتری مذکور است. تقریباً تمام شخصیت ها و اتفاقات قسمت سوم بازی « تپه خاموش » در « مکاشفات» به تصویر کشیده شده اند و این می تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که عاشقانه این قسمت را دوست داشتند و حالا با تماشای آن می توانند یک تجربه جذاب و خاطره نگیز را داشته باشند. البته تفاوت های جزئی هم میان نسخه سینمایی و بازی به چشم می خورد، یکی از این تغییرات مربوط به شخصیت هری می باشد که در نسخه سینمایی ربوده می شود و به دست فرقه مذهبی انحرافی می افتد اما در بازی به خاطر داریم که پس از یک کابوس ترسناک، هدر، پدرش را کشته شده می یابد و سپس برای کشف حقیقت به « تپه خاموش » قدم می گذارد. این موارد اختلافات جزیی ضربه آشکاری به فیلمنامه وارد نکرده اند و طرفداران بازی بابت آن رنجیده خاطر نخواهند شد.

اما برای کسانی که اطلاعی از بازی « تپه خاموش » و کلاً ماجرای این شهر مخوف ندارند، « مکاشفات» شاید یک تجربه بسیار بد و گنگ برایشان به حساب آید. اگر بخواهم خودم را جای افرادی قرار دهم که تنها به دلیل مشاهده یک فیلم ترسناک خوش ساخت به دیدن « مکاشفات» رفته اند، باید عرض کنم « مکاشفات» از لحاظ فیلمنامه به شدت آشفته و ویران است و بسیار مشکل هست که بتوان توازن نسبی در جزییات فیلمنامه و رفتار شخصیت ها یافت. « مکاشفات» با یک مقدمه چینی مناسب و حساب شده تماشاگر را کنجکاو می کند تا درباره شهر وحشتناک « تپه خاموش » بیشتر بداند و در واقع وی را مجاب کند تا داستان را تا به انتها دنبال کند. اما درست در زمانی که هدر پا به « تپه خاموش » 3می گذارد، آشفتگی فیلمنامه و دستپاچگی کارگردان خودش را نشان می دهد.

مایکل جی بست ( کارگردان این فیلم ) تلاش کرده با تمام قوا ،هر دو طرفداران فیلم و بازی را راضی نگه دارد که البته روش مورد استفاده او سبب گنگ شدن هرچه بیشتر داستان برای سینما دوستان شده است. وی با عدم بررسی برخی از موضوعات فیلم و ارجاع دادن آن به دنیای بازی، علناً تماشاگر سینما را به حدی گیج می کند که با توضیحات مختصر دقایق بعد هم نمی توان دردی از مخاطب دوا کرد. هدر در « مکاشفات» بدون اینکه از مسیر مستقیم منحرف شود، دائم در حال رفتن از نقطه A به نقطه B می باشد! شاید این روند برای گیمرها بسیار جذاب و آشنا باشد اما مشکل اینجاست که ما در حال تماشای فیلم « تپه خاموش » هستیم و قرار هست یک داستان قابل قبول با پیچیدگی های منطقی و روابط درست شخصیت ها را مشاهده کنیم، نه اینکه یک دموی واقعی از بازی « تپه خاموش ۳ » را شاهد باشیم!

به تمامی اینها باید بعضی از شخصیت های اضافه داستان نظیر وینسنت ( دوست پسرِ هدر که معلوم نیست از کجا سر و کله اش در فیلم پیدا شده ! ) هم اضافه کنم که فلسفه وجودش در فیلم ظاهراً افزایش بارِ احساسی و شکل گیری رابطه رمانتیک میان او و هدر بوده است، اما متاسفانه این حضور ضعیف و بی روح است و فقط به سقوط هرچه بیشتر فیلمنامه کمک کرده. فکر می کنم بیشتری جایی که وینسنت در آن کاربرد خودش را نشان می دهد، لحظه ای است که میان کلی جلوه های ویژه ( CG ) غوطه ور می شود و ما را به هیجان وا می دارد! 

جلوه های ویژه در « تپه خاموش »4 عالی نیست اما قابل قبول است. در « مکاشفات» ما شاهد کلی CG ریز و درشت هستیم که متاسفانه کیفیت آنها در لحظاتی پایین و تاسف برانگیز است؛ البته باید اضافه کنم که جلوه های وِیژه « مکاشفه » تا زمانی که همه چی از دور در حال مشاهده هست مشکلی ندارد اما به محض اینکه کارگردان این CG ها را به نزدیکی شخصیت ها سوق می دهد، کیفیت پایین آنها کاملاً قابل لمس است. در عوض اما جلوه های صوتی بسیار عالی هستند و به خوبی حس ترس را در تماشاگر زنده می کنند. علاوه بر اینها باید به موسیقی گوش نواز آقای « آکیرا یامائوکا » هم اشاره کنم که از دنیای بازی به نسخه سینمایی آورده شده است و شنیدنش بسیار لذت بخش و خاطره انگیز می باشد.

در مورد بازیگران « مکاشفات» می توانم بگویم که آنها راضی کننده نیستند و به نظر می رسد که هیچکدام از آنها بر سر جای خودش قرار ندارد! سرکار خانم آدلاید کلمنس که شباهت بسیار زیاد و عجیب و غریبی هم به میشل ویلیامز مشهور دارد، در نقش هدر راضی کننده ظاهر نشده است. این خانم چهره مهربانی دارد اما وقتی که کسی در شهر « تپه خاموش » باشد و آن اتفاقات وحشتناک را تجربه کند، باید بتوان در صورتش تغییر حالت و ترس را مشاهده کرد که متاسفانه این موضوع در صورت خانم کلمنس به چشم نمی خورد. دیگر بازیگران شناخته شده تر فیلم که حضور کوتاه تری را در این قسمت تجربه کرده اند نیز مشکل عدم پرداخت مناسب ( همان ارجاع به بازی! ) به چشم می خورد. من واقعاً نمی دانم انتخاب چه کسی بوده که کری آن ماس را در نقش این فرد شیطان صفت ( با گرایش به نژاد اِلف ! ) قرار دهد !

در نهایت باید بگویم که « تپه خاموش : مکاشفات» فیلمی ضعیف از لحاظ سینمایی و فیلمی متوسط از نظر گیمرها خواهد بود که شاید حتی بتواند تعداد زیادی از آنها را راضی کند. « مکاشفات» فیلمنامه خوبی ندارد و اتفاقاتی که اینبار در « تپه خاموش » رخ می دهد به شدت گنگ و نا آشنا برای آن دسته از مخاطبین سینماست که هرگز در عمرشان بازی « تپه خاموش » را انجام نداده اند. « مکاشفات» لحظات هیجان انگیز بسیاری دارد ( نظیر نبرد نهایی با آن غول بی شاخ و دم و البته کاملاً آشنا برای گیمرهای عزیز! ) که می تواند دقایق شما را پر کند، ولی اگر می خواهید از این فیلم لذت ببرید به نظرم بهتر است که از طرح پرسش های فراوانی که مطمئناً در ذهن شما بوجود خواهند آمد، بپرهیزید و تنها نظاره گر تیره و تار شدن دنیا در جلوی چشمان هدر و پرستارهای بی چهره ایی باشید که شناسنامه این شهر به شدت مخوف هستند.

– See more at: http://moviemag.ir/cinema/movie-reviews/world/4815-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D9%81%D9%87-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-(-Silent-Hill-Revelation-3D-)#sthash.RwxCWgxy.dpuf

 

 

 

 

 

 

 

مصاحبه ای که کوجیما با سایت gematsu داشت، اذعان کرد که، Silent Hills، سایلنت هیل جدیدی که توسط کوجیما و گیلمرو دل تورو ساخته می شود، کاری خواهد کرد که شما شلوارتان رو کثیف کنید!

کوجیما صحبت هایی در نمایش پیش نمایش بازی MGSV PP داشته که در آن توضیح داد: "در اصل ما (کوجیما و دل تورو) قصد داشتیم عنوانی بسازیم که شما شلوار خودتان رو خیس کنید، اما ما تصمیم خود را عوض کردیم. حالا عنوانی خواهیم ساخت که شما شلوارتان را کثیف خواهید کرد!"

او در ادامه توضیح داد که: "برای ساخت یک عنوان ترسناک یک سری محدودیت ها وجود دارد. در یک فیلم سینمایی ترسناک، بیننده میتواند چشمان خود را ببندد تا صحنه تمام شوم، اما در یک بازی کامپیوتری این چنین چیزی امکان ندارد و شش دانگ حواس بازیکن به صفحه خواهد بود، به همین دلیل، اگر محدودیتی نباشد،امکان دارد بازیکنان بازی را نصفه نیمه رها کنند"

اما کوجیما اهمیتی به این موضوع نمی دهد، و آن ها هر کاری که برای رسیدن به هدف لازم باشد را انجام خواهند داد! کوجیما به شوخی اضافه می کند که: "نسخه Limited این بازی همراه یک دست شلوار منتشر خواهد شد!"

« تپه خاموش » عنوان یک بازی کامپیوتری ترسناک بسیار محبوب است که دارای تمی روانشناسانه است. داستانهایی که در بازی « تپه خاموش » روایت می شد،1 چنان دارای پرداخت قدرتمندی بودند که از همان ابتدا تمامی طرفدرانش منتظر عرضه یک فیلم سینمایی براساس آن بودند که این اتفاق نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به وقوع پیوست. اولین قسمت از فیلم « تپه خاموش » در سال ۲۰۰۶ ساخته و اکران شد و علی رغم کم کاری های آشکاری که در آن به چشم می خورد، توانست رضایت نسبی سینمایی ها و البته طرفداران دنیای بازی را به همراه داشته باشد. حال پس از ۶ سال، قسمت دوم « تپه خاموش » با عنوان « مکاشفات» به اکران عمومی درامده که وقایع قسمت سوم از بازی « تپه خاموش » را روایت می کند.

هدر میسن ( آدلاید کلمنس ) نوجوانی ۱۷ ساله است که به همراه پدرش هری ( شان بین ) دائم در حال فرار از گذشته ترسناکی هستند که او خودِ هدر هیچ اطلاعی از آن ندارد. هری به این مسئله آگاه است که آن گروه مذهبی انحرافی در شهر « تپه خاموش » با تمام قوا به دنبال بازپس گیری فرزند خوانده خودشان ( یعنی هدر ) هستند تا او را بار دیگر وارد شهر سایلت هیل ( تپه خاموش ) کنند و یک کابوس وحشتناک را برای وی رقم بزنند، به همین جهت هری بی آنکه بخواد هدر را به درستی از جزییات این مسئله آگاه کند، دائما در حال فرار به مقاصد گوناگون است تا بتواند از « تپه خاموش » دور باشد اما در نهایت همانطور که انتظار می رفت، وی توسط اعضای گروه دزدیده می شود و هدر هم با مشاهده یک نوشته که در آن به او اعلام شده به « تپه خاموش » بازگردد، تصمیم میگیرد برای یافتن پدرش و همچنین آگاهی از حقایق زندگی خودش که پدر همواره از او مخفی می کرده، به شهر « تپه خاموش » برود. اما در این شهر چیزی به جز کابوس های شبانه و هیولاهای ترسناکی که مستقیماً به ترس های همیشگی هدر ارتباط دارند، به چشم نمی خورد و….

می توان شماره سوم از بازی « تپه خاموش » را بهترین قسمت از این سری از بازی ها دانست. در « تپه خاموش ۳ » فضاسازی به شدت ترسناک تر و جزییات و کیفت داستان نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده بودند.2 ( طرفدران دنیای بازی به خوبی به یاد دارند که گرافیک این نسخه کماکان بهترین در میان سری « تپه خاموش » است ). سازندگان نیز با اشراف به این مسئله و البته فاصله زمانی زیادی که بین ارائه دو نسخه سینمایی رخ داد، تصمیم گرفتند تا برای ساخت دنباله قسمت اول به سراغ بهترین قسمت از بازیهای « تپه خاموش » بروند و از آن برای ساخت قسمت دوم الهام بگیرند.

« تپه خاموش : مکاشفات» احتمالاً طرفداران بازی و فیلم را به دو دسته موافق و مخالف تقسیم خواهد کرد. دسته موافقان را احتمالاً طرفداران بازی تشکیل خواهند داد چراکه « مکاشفات» بیشتر از هر زمان دیگری الهام گرفته از بازی کامپیوتری مذکور است. تقریباً تمام شخصیت ها و اتفاقات قسمت سوم بازی « تپه خاموش » در « مکاشفات» به تصویر کشیده شده اند و این می تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که عاشقانه این قسمت را دوست داشتند و حالا با تماشای آن می توانند یک تجربه جذاب و خاطره نگیز را داشته باشند. البته تفاوت های جزئی هم میان نسخه سینمایی و بازی به چشم می خورد، یکی از این تغییرات مربوط به شخصیت هری می باشد که در نسخه سینمایی ربوده می شود و به دست فرقه مذهبی انحرافی می افتد اما در بازی به خاطر داریم که پس از یک کابوس ترسناک، هدر، پدرش را کشته شده می یابد و سپس برای کشف حقیقت به « تپه خاموش » قدم می گذارد. این موارد اختلافات جزیی ضربه آشکاری به فیلمنامه وارد نکرده اند و طرفداران بازی بابت آن رنجیده خاطر نخواهند شد.

اما برای کسانی که اطلاعی از بازی « تپه خاموش » و کلاً ماجرای این شهر مخوف ندارند، « مکاشفات» شاید یک تجربه بسیار بد و گنگ برایشان به حساب آید. اگر بخواهم خودم را جای افرادی قرار دهم که تنها به دلیل مشاهده یک فیلم ترسناک خوش ساخت به دیدن « مکاشفات» رفته اند، باید عرض کنم « مکاشفات» از لحاظ فیلمنامه به شدت آشفته و ویران است و بسیار مشکل هست که بتوان توازن نسبی در جزییات فیلمنامه و رفتار شخصیت ها یافت. « مکاشفات» با یک مقدمه چینی مناسب و حساب شده تماشاگر را کنجکاو می کند تا درباره شهر وحشتناک « تپه خاموش » بیشتر بداند و در واقع وی را مجاب کند تا داستان را تا به انتها دنبال کند. اما درست در زمانی که هدر پا به « تپه خاموش » 3می گذارد، آشفتگی فیلمنامه و دستپاچگی کارگردان خودش را نشان می دهد.

مایکل جی بست ( کارگردان این فیلم ) تلاش کرده با تمام قوا ،هر دو طرفداران فیلم و بازی را راضی نگه دارد که البته روش مورد استفاده او سبب گنگ شدن هرچه بیشتر داستان برای سینما دوستان شده است. وی با عدم بررسی برخی از موضوعات فیلم و ارجاع دادن آن به دنیای بازی، علناً تماشاگر سینما را به حدی گیج می کند که با توضیحات مختصر دقایق بعد هم نمی توان دردی از مخاطب دوا کرد. هدر در « مکاشفات» بدون اینکه از مسیر مستقیم منحرف شود، دائم در حال رفتن از نقطه A به نقطه B می باشد! شاید این روند برای گیمرها بسیار جذاب و آشنا باشد اما مشکل اینجاست که ما در حال تماشای فیلم « تپه خاموش » هستیم و قرار هست یک داستان قابل قبول با پیچیدگی های منطقی و روابط درست شخصیت ها را مشاهده کنیم، نه اینکه یک دموی واقعی از بازی « تپه خاموش ۳ » را شاهد باشیم!

به تمامی اینها باید بعضی از شخصیت های اضافه داستان نظیر وینسنت ( دوست پسرِ هدر که معلوم نیست از کجا سر و کله اش در فیلم پیدا شده ! ) هم اضافه کنم که فلسفه وجودش در فیلم ظاهراً افزایش بارِ احساسی و شکل گیری رابطه رمانتیک میان او و هدر بوده است، اما متاسفانه این حضور ضعیف و بی روح است و فقط به سقوط هرچه بیشتر فیلمنامه کمک کرده. فکر می کنم بیشتری جایی که وینسنت در آن کاربرد خودش را نشان می دهد، لحظه ای است که میان کلی جلوه های ویژه ( CG ) غوطه ور می شود و ما را به هیجان وا می دارد! 

جلوه های ویژه در « تپه خاموش »4 عالی نیست اما قابل قبول است. در « مکاشفات» ما شاهد کلی CG ریز و درشت هستیم که متاسفانه کیفیت آنها در لحظاتی پایین و تاسف برانگیز است؛ البته باید اضافه کنم که جلوه های وِیژه « مکاشفه » تا زمانی که همه چی از دور در حال مشاهده هست مشکلی ندارد اما به محض اینکه کارگردان این CG ها را به نزدیکی شخصیت ها سوق می دهد، کیفیت پایین آنها کاملاً قابل لمس است. در عوض اما جلوه های صوتی بسیار عالی هستند و به خوبی حس ترس را در تماشاگر زنده می کنند. علاوه بر اینها باید به موسیقی گوش نواز آقای « آکیرا یامائوکا » هم اشاره کنم که از دنیای بازی به نسخه سینمایی آورده شده است و شنیدنش بسیار لذت بخش و خاطره انگیز می باشد.

در مورد بازیگران « مکاشفات» می توانم بگویم که آنها راضی کننده نیستند و به نظر می رسد که هیچکدام از آنها بر سر جای خودش قرار ندارد! سرکار خانم آدلاید کلمنس که شباهت بسیار زیاد و عجیب و غریبی هم به میشل ویلیامز مشهور دارد، در نقش هدر راضی کننده ظاهر نشده است. این خانم چهره مهربانی دارد اما وقتی که کسی در شهر « تپه خاموش » باشد و آن اتفاقات وحشتناک را تجربه کند، باید بتوان در صورتش تغییر حالت و ترس را مشاهده کرد که متاسفانه این موضوع در صورت خانم کلمنس به چشم نمی خورد. دیگر بازیگران شناخته شده تر فیلم که حضور کوتاه تری را در این قسمت تجربه کرده اند نیز مشکل عدم پرداخت مناسب ( همان ارجاع به بازی! ) به چشم می خورد. من واقعاً نمی دانم انتخاب چه کسی بوده که کری آن ماس را در نقش این فرد شیطان صفت ( با گرایش به نژاد اِلف ! ) قرار دهد !

در نهایت باید بگویم که « تپه خاموش : مکاشفات» فیلمی ضعیف از لحاظ سینمایی و فیلمی متوسط از نظر گیمرها خواهد بود که شاید حتی بتواند تعداد زیادی از آنها را راضی کند. « مکاشفات» فیلمنامه خوبی ندارد و اتفاقاتی که اینبار در « تپه خاموش » رخ می دهد به شدت گنگ و نا آشنا برای آن دسته از مخاطبین سینماست که هرگز در عمرشان بازی « تپه خاموش » را انجام نداده اند. « مکاشفات» لحظات هیجان انگیز بسیاری دارد ( نظیر نبرد نهایی با آن غول بی شاخ و دم و البته کاملاً آشنا برای گیمرهای عزیز! ) که می تواند دقایق شما را پر کند، ولی اگر می خواهید از این فیلم لذت ببرید به نظرم بهتر است که از طرح پرسش های فراوانی که مطمئناً در ذهن شما بوجود خواهند آمد، بپرهیزید و تنها نظاره گر تیره و تار شدن دنیا در جلوی چشمان هدر و پرستارهای بی چهره ایی باشید که شناسنامه این شهر به شدت مخوف هستند.

– See more at: http://moviemag.ir/cinema/movie-reviews/world/4815-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D9%81%D9%87-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-(-Silent-Hill-Revelation-3D-)#sthash.RwxCWgxy.dpuf

 

 

 

 

 

 

سایلنت هیل جدید دیروز توسط یک دموی قابل بازی که بر روی کنسول PlayStation 4 منتشر شد، معرفی گردید. طبق گفته های کوجیما، قصد از این کار این بود که مردم خودشان و با تجربه های خودشان این بازی را برای خود معرفی کنند. کوجیما از قصد آخرین پازل دمو را سخت طراحی کرده بود تا تمامی مردم از نقاط مختلف دنیا برای پیدا کردن آن همکاری کنند.

کوجیما می گوید: "من شخصا پیشبینی می کردم که حل معمای نهایی یک هفته به درازا بکشد ، اما واقعا سورپرایز شدم وقتی دیدم این معما در کمتر از نصف روز حل شد!"

کوجیما اطلاعات بیشتری راجب به بازی نداد، غیر از اینکه ایشان حرف S را در انتهای نام بازی تایید کردند. طبق دیده ها و اطلاعاتی که تاکنون دستگیر شده، این بازی در بر روی پلتفرم PS4 منتشر خواهد شد. اطلاعات در مورد دیگر پلتفرم ها فعلا معلوم نیست.

P.T._20140814100842cteg11h65qkhxsy2ofp5

 

منابع :‌ mihangame-bazicenter

« تپه خاموش » عنوان یک بازی کامپیوتری ترسناک بسیار محبوب است که دارای تمی روانشناسانه است. داستانهایی که در بازی « تپه خاموش » روایت می شد،1 چنان دارای پرداخت قدرتمندی بودند که از همان ابتدا تمامی طرفدرانش منتظر عرضه یک فیلم سینمایی براساس آن بودند که این اتفاق نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به وقوع پیوست. اولین قسمت از فیلم « تپه خاموش » در سال ۲۰۰۶ ساخته و اکران شد و علی رغم کم کاری های آشکاری که در آن به چشم می خورد، توانست رضایت نسبی سینمایی ها و البته طرفداران دنیای بازی را به همراه داشته باشد. حال پس از ۶ سال، قسمت دوم « تپه خاموش » با عنوان « مکاشفات» به اکران عمومی درامده که وقایع قسمت سوم از بازی « تپه خاموش » را روایت می کند.

هدر میسن ( آدلاید کلمنس ) نوجوانی ۱۷ ساله است که به همراه پدرش هری ( شان بین ) دائم در حال فرار از گذشته ترسناکی هستند که او خودِ هدر هیچ اطلاعی از آن ندارد. هری به این مسئله آگاه است که آن گروه مذهبی انحرافی در شهر « تپه خاموش » با تمام قوا به دنبال بازپس گیری فرزند خوانده خودشان ( یعنی هدر ) هستند تا او را بار دیگر وارد شهر سایلت هیل ( تپه خاموش ) کنند و یک کابوس وحشتناک را برای وی رقم بزنند، به همین جهت هری بی آنکه بخواد هدر را به درستی از جزییات این مسئله آگاه کند، دائما در حال فرار به مقاصد گوناگون است تا بتواند از « تپه خاموش » دور باشد اما در نهایت همانطور که انتظار می رفت، وی توسط اعضای گروه دزدیده می شود و هدر هم با مشاهده یک نوشته که در آن به او اعلام شده به « تپه خاموش » بازگردد، تصمیم میگیرد برای یافتن پدرش و همچنین آگاهی از حقایق زندگی خودش که پدر همواره از او مخفی می کرده، به شهر « تپه خاموش » برود. اما در این شهر چیزی به جز کابوس های شبانه و هیولاهای ترسناکی که مستقیماً به ترس های همیشگی هدر ارتباط دارند، به چشم نمی خورد و….

می توان شماره سوم از بازی « تپه خاموش » را بهترین قسمت از این سری از بازی ها دانست. در « تپه خاموش ۳ » فضاسازی به شدت ترسناک تر و جزییات و کیفت داستان نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده بودند.2 ( طرفدران دنیای بازی به خوبی به یاد دارند که گرافیک این نسخه کماکان بهترین در میان سری « تپه خاموش » است ). سازندگان نیز با اشراف به این مسئله و البته فاصله زمانی زیادی که بین ارائه دو نسخه سینمایی رخ داد، تصمیم گرفتند تا برای ساخت دنباله قسمت اول به سراغ بهترین قسمت از بازیهای « تپه خاموش » بروند و از آن برای ساخت قسمت دوم الهام بگیرند.

« تپه خاموش : مکاشفات» احتمالاً طرفداران بازی و فیلم را به دو دسته موافق و مخالف تقسیم خواهد کرد. دسته موافقان را احتمالاً طرفداران بازی تشکیل خواهند داد چراکه « مکاشفات» بیشتر از هر زمان دیگری الهام گرفته از بازی کامپیوتری مذکور است. تقریباً تمام شخصیت ها و اتفاقات قسمت سوم بازی « تپه خاموش » در « مکاشفات» به تصویر کشیده شده اند و این می تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که عاشقانه این قسمت را دوست داشتند و حالا با تماشای آن می توانند یک تجربه جذاب و خاطره نگیز را داشته باشند. البته تفاوت های جزئی هم میان نسخه سینمایی و بازی به چشم می خورد، یکی از این تغییرات مربوط به شخصیت هری می باشد که در نسخه سینمایی ربوده می شود و به دست فرقه مذهبی انحرافی می افتد اما در بازی به خاطر داریم که پس از یک کابوس ترسناک، هدر، پدرش را کشته شده می یابد و سپس برای کشف حقیقت به « تپه خاموش » قدم می گذارد. این موارد اختلافات جزیی ضربه آشکاری به فیلمنامه وارد نکرده اند و طرفداران بازی بابت آن رنجیده خاطر نخواهند شد.

اما برای کسانی که اطلاعی از بازی « تپه خاموش » و کلاً ماجرای این شهر مخوف ندارند، « مکاشفات» شاید یک تجربه بسیار بد و گنگ برایشان به حساب آید. اگر بخواهم خودم را جای افرادی قرار دهم که تنها به دلیل مشاهده یک فیلم ترسناک خوش ساخت به دیدن « مکاشفات» رفته اند، باید عرض کنم « مکاشفات» از لحاظ فیلمنامه به شدت آشفته و ویران است و بسیار مشکل هست که بتوان توازن نسبی در جزییات فیلمنامه و رفتار شخصیت ها یافت. « مکاشفات» با یک مقدمه چینی مناسب و حساب شده تماشاگر را کنجکاو می کند تا درباره شهر وحشتناک « تپه خاموش » بیشتر بداند و در واقع وی را مجاب کند تا داستان را تا به انتها دنبال کند. اما درست در زمانی که هدر پا به « تپه خاموش » 3می گذارد، آشفتگی فیلمنامه و دستپاچگی کارگردان خودش را نشان می دهد.

مایکل جی بست ( کارگردان این فیلم ) تلاش کرده با تمام قوا ،هر دو طرفداران فیلم و بازی را راضی نگه دارد که البته روش مورد استفاده او سبب گنگ شدن هرچه بیشتر داستان برای سینما دوستان شده است. وی با عدم بررسی برخی از موضوعات فیلم و ارجاع دادن آن به دنیای بازی، علناً تماشاگر سینما را به حدی گیج می کند که با توضیحات مختصر دقایق بعد هم نمی توان دردی از مخاطب دوا کرد. هدر در « مکاشفات» بدون اینکه از مسیر مستقیم منحرف شود، دائم در حال رفتن از نقطه A به نقطه B می باشد! شاید این روند برای گیمرها بسیار جذاب و آشنا باشد اما مشکل اینجاست که ما در حال تماشای فیلم « تپه خاموش » هستیم و قرار هست یک داستان قابل قبول با پیچیدگی های منطقی و روابط درست شخصیت ها را مشاهده کنیم، نه اینکه یک دموی واقعی از بازی « تپه خاموش ۳ » را شاهد باشیم!

به تمامی اینها باید بعضی از شخصیت های اضافه داستان نظیر وینسنت ( دوست پسرِ هدر که معلوم نیست از کجا سر و کله اش در فیلم پیدا شده ! ) هم اضافه کنم که فلسفه وجودش در فیلم ظاهراً افزایش بارِ احساسی و شکل گیری رابطه رمانتیک میان او و هدر بوده است، اما متاسفانه این حضور ضعیف و بی روح است و فقط به سقوط هرچه بیشتر فیلمنامه کمک کرده. فکر می کنم بیشتری جایی که وینسنت در آن کاربرد خودش را نشان می دهد، لحظه ای است که میان کلی جلوه های ویژه ( CG ) غوطه ور می شود و ما را به هیجان وا می دارد! 

جلوه های ویژه در « تپه خاموش »4 عالی نیست اما قابل قبول است. در « مکاشفات» ما شاهد کلی CG ریز و درشت هستیم که متاسفانه کیفیت آنها در لحظاتی پایین و تاسف برانگیز است؛ البته باید اضافه کنم که جلوه های وِیژه « مکاشفه » تا زمانی که همه چی از دور در حال مشاهده هست مشکلی ندارد اما به محض اینکه کارگردان این CG ها را به نزدیکی شخصیت ها سوق می دهد، کیفیت پایین آنها کاملاً قابل لمس است. در عوض اما جلوه های صوتی بسیار عالی هستند و به خوبی حس ترس را در تماشاگر زنده می کنند. علاوه بر اینها باید به موسیقی گوش نواز آقای « آکیرا یامائوکا » هم اشاره کنم که از دنیای بازی به نسخه سینمایی آورده شده است و شنیدنش بسیار لذت بخش و خاطره انگیز می باشد.

در مورد بازیگران « مکاشفات» می توانم بگویم که آنها راضی کننده نیستند و به نظر می رسد که هیچکدام از آنها بر سر جای خودش قرار ندارد! سرکار خانم آدلاید کلمنس که شباهت بسیار زیاد و عجیب و غریبی هم به میشل ویلیامز مشهور دارد، در نقش هدر راضی کننده ظاهر نشده است. این خانم چهره مهربانی دارد اما وقتی که کسی در شهر « تپه خاموش » باشد و آن اتفاقات وحشتناک را تجربه کند، باید بتوان در صورتش تغییر حالت و ترس را مشاهده کرد که متاسفانه این موضوع در صورت خانم کلمنس به چشم نمی خورد. دیگر بازیگران شناخته شده تر فیلم که حضور کوتاه تری را در این قسمت تجربه کرده اند نیز مشکل عدم پرداخت مناسب ( همان ارجاع به بازی! ) به چشم می خورد. من واقعاً نمی دانم انتخاب چه کسی بوده که کری آن ماس را در نقش این فرد شیطان صفت ( با گرایش به نژاد اِلف ! ) قرار دهد !

در نهایت باید بگویم که « تپه خاموش : مکاشفات» فیلمی ضعیف از لحاظ سینمایی و فیلمی متوسط از نظر گیمرها خواهد بود که شاید حتی بتواند تعداد زیادی از آنها را راضی کند. « مکاشفات» فیلمنامه خوبی ندارد و اتفاقاتی که اینبار در « تپه خاموش » رخ می دهد به شدت گنگ و نا آشنا برای آن دسته از مخاطبین سینماست که هرگز در عمرشان بازی « تپه خاموش » را انجام نداده اند. « مکاشفات» لحظات هیجان انگیز بسیاری دارد ( نظیر نبرد نهایی با آن غول بی شاخ و دم و البته کاملاً آشنا برای گیمرهای عزیز! ) که می تواند دقایق شما را پر کند، ولی اگر می خواهید از این فیلم لذت ببرید به نظرم بهتر است که از طرح پرسش های فراوانی که مطمئناً در ذهن شما بوجود خواهند آمد، بپرهیزید و تنها نظاره گر تیره و تار شدن دنیا در جلوی چشمان هدر و پرستارهای بی چهره ایی باشید که شناسنامه این شهر به شدت مخوف هستند.

– See more at: http://moviemag.ir/cinema/movie-reviews/world/4815-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D9%81%D9%87-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-(-Silent-Hill-Revelation-3D-)#sthash.RwxCWgxy.dpuf

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *